Statisztika egyszerűen

Mágikus jelek nélkül...

Trump és a nők négy év után – Kétmintás Z-próba előfordulás gyakoriságára (Test for 2-Proportions)

2019. július 30. 09:00 - glantos70

Statisztikai elemzések

2016 őszén az amerikai elnökválasztások végéhez közeledve a média részletesen elemezte az akkor még elnökjelölt viszonyát a nőkhöz, amely akkoriban és később is igencsak megkérdőjelezhető volt. Most, hogy közeledünk az újabb elnökválasztáshoz és tudjuk, hogy Trump újrázni akar, érdekes lehet…

Tovább
Szólj hozzá!

Hogyan csináld Minitab-bal - Egymintás Z-próba előfordulás gyakoriságára (Test for 1-Proportion)

2019. július 26. 10:00 - glantos70

Statisztikai elemzések

  Amint azt már megszokhattad, ismét bemutatom, hogy az előző cikkben (Legyőzik a majmok a brókereket? – Egymintás Z-próba az előfordulás gyakoriságának vizsgálatára (Test for 1-Proportion)) ismertetett teszt végrehajtását táblázatkezelőben és a Minitab statisztikai programmal.

Tovább
Szólj hozzá!

Legyőzik a majmok a brókereket? – Egymintás Z-próba az előfordulás gyakoriságának vizsgálatára (Test for 1-Proportion)

2019. július 23. 09:00 - glantos70

Statisztikai elemzések

1988-ban a Wall Street Journal megszervezett egy játékot, amelyet Burton Malkiel: Bolyongás a Wall Streeten című könyve ihletett, amelyben a Princeton Egyetem professzora azt merte kijelenteni, hogy egy „még egy bekötött szemű majom is, amelyik darts nyilakat dobál valamelyik gazdasági újság tőzsdei…

Tovább
6 komment

Hogyan csináld Minitab-bal – Khí-négyzet próba a függetlenség vizsgálatára

2019. július 20. 08:15 - glantos70

Statisztikai elemzések

Amint azt már előre jeleztem, ebben a cikkben bemutatom, hogyan lehet a khí-négyzet próbát elvégezni a függetlenség vizsgálatára.

Tovább
15 komment

Gyakoribb-e a kék szem a szőkék között? – Khí-négyzet próba a függetlenség vizsgálatára

2019. július 17. 09:30 - glantos70

Statisztikai elemzések

Ok, tehát nemcsak az illeszkedést lehet vizsgálni khí-négyzet próbával, hanem a függetlenséget is. Aha, de mit is jelent az, ha két jelenség független egymástól? A hétköznapi életben két jelenségről akkor mondjuk, hogy függetlenek egymástól, ha azok nem befolyásolják egymást. Ha az egyik jelenséghez…

Tovább
5 komment

Hogyan csináld Minitab-bal - Illeszkedésvizsgálat khí-négyzet próbával

2019. július 13. 08:30 - glantos70

Statisztikai elemzések

Az előző cikkben (Karl Pearson és a rulettkerék rejtélye – Khí-négyzet próba az illeszkedés vizsgálatára) levezettem a khí-négyzet próbát az illeszkedés vizsgálatára felhasználva Karl Pearson eredeti adatait a rulett sorozatok és az érmefeldobás sorozatok vizsgálatára. Mivel mindig érdekes az, hogy…

Tovább
Szólj hozzá!

Karl Pearson és a rulettkerék rejtélye – Khí-négyzet próba az illeszkedés vizsgálatára

2019. július 09. 11:30 - glantos70

Statisztikai elemzések

Egy korábbi bejegyzésben már bemutattam (Roulette a la Monte Carlo, avagy csaltak vagy nem csaltak...?), hogy Karl Pearson matematikus az 1890-es években sokat foglalkozott a rulettel és azzal, hogy vajon a monacói kaszinók rulettkerekei mennyire működnek véletlenszerűen. Úgy döntöttem, hogy…

Tovább
Szólj hozzá!

Khí-négyzet eloszlás – Na, már megint egy újabb eloszlás!

2019. július 05. 15:25 - glantos70

Az eloszlásokról

Mielőtt tovább mennénk a különféle statisztikai tesztek dzsungelében, sajnos nem ússzuk meg egy-két további eloszlás típussal (sajnos lesz még egy pár). A következő eloszlás típus, amiről szót kell ejtenünk az úgynevezett Khí-négyzet eloszlás.

Tovább
Szólj hozzá!

Párosan szép az élet - Páros t-próba

2019. július 02. 09:10 - glantos70

Statisztikai elemzések

Ott tartottunk, hogy összehasonlítottuk két egymástól független minta átlagát, vajon megegyeznek-e (Az alkoholfogyasztás hatása a bowling eredményekre – kétmintás t-próba). Noha még itt is lehetne elmélkedni egy csomó dologról, például arról, hogy másképpen számoljuk ki ’t’ értékét, ha…

Tovább
Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása