Statisztika egyszerűen

Mágikus jelek nélkül...

Lehet két-három ellenőrrel több? – A Fleiss-féle Kappa teszt

2020. április 24. 08:00 - glantos70

Statisztikai elemzések

Egy korábbi cikkemben (Mennyire döntünk egyformán? – A Cohen-féle Kappa teszt) már tisztáztuk a Cohen-féle Kappa teszt lényegét és elvégzésének módját. Sajnos azt is tisztáztuk, hogy ennek a tesztnek van két szigorú korlátja: csak két kiértékelő személy esetén alkalmazható. csak két döntési…

Tovább
5 komment

Tanítsuk a gépet klaszterezni! – A ’kmeans’-algoritmus

2020. április 17. 08:00 - glantos70

Gépi tanulás

Első vendégszerzőm, Dani egy menő konditerem tulajdonosa, de üres óráiban szemmel irányítja a számítógépet. Másik hobbija a gépi tanulás és a digitális képfeldolgozás, szóval nem akármilyen időtöltést választott magának két edzés között. Még nem találkoztunk személyesen, de szenvedélyeinkben egészen…

Tovább
14 komment

Mennyire döntünk egyformán? – A Cohen-féle Kappa teszt

2020. április 10. 08:00 - glantos70

Statisztikai elemzések

Két orvos próbálja eldönteni betegekről, hogy vajon skizofréniásak-e vagy sem. Az egyikük pszichológus, aki általában projektív technikákkal vizsgálja a betegeket, a másik pedig egy pszichiáter, aki inkább screening interjúk alapján dolgozik. Ilyen körülmények között érdemes feltenni a kérdést, hogy…

Tovább
9 komment

Eggyel jobb, mint a jósnő üveggömbje – garanciális reklamációk előrejelzése

2020. április 03. 08:00 - glantos70

Statisztikai elemzések

A Nevada-chart-ról szóló bejegyzésben (A táblázat, amelynek olyan az alakja, mint Nevada államé – A Nevada-chart) már említettem, hogy ez a táblázat még több dologra is jó. Először is az alakja nem véletlenül olyan, mint amilyen. Egy kis összeadással még további hasznos információ morzsák is…

Tovább
Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása