Statisztika egyszerűen

Mágikus jelek nélkül...

Senki többet harmadszor? – Újra az egymintás Z-próbáról, most R-kóddal

2021. március 26. 08:00 - glantos70

A múlt heti bejegyzésben (Mi is az a hipotézis vizsgálat) tisztáztuk, hogy miért van szükségünk a feltevésünk indirekt bizonyítására. A következő lépésben azt szeretném bemutatni, hogyan működteti ez az alapelv az egyik legegyszerűbb hipotézis vizsgálatot, az egymintás Z-próbát. Erről a tesztről már…

Tovább
2 komment

Mi is az a hipotézis vizsgálat?

2021. március 19. 08:00 - glantos70

Hipotézis vizsgálatok

A napokban a kollégáimnak próbáltam elmagyarázni az egymintás Z-próba lényegét és rájöttem, hogy nem igazán tudom értelmesen elmagyarázni, hogy mi is az a hipotézis vizsgálat és miért kell ezt pont úgy csinálni, ahogyan azt csináljuk. Állati régóta töröm ezen a fejem, de eddig még nem sikerült…

Tovább
20 komment

Melyik illeszkedik a legjobban? - Valószínűségi eloszlás azonosítása R-ben (Six Sigma in R) - 2. rész

2021. március 12. 08:00 - glantos70

Six Sigma in R

Az előző cikkben (Ha nem normál eloszlás, akkor micsoda? – Valószínűségi eloszlás azonosítása R-ben) ott fejeztem be, hogy sikerült elsajátítani egy becslési eljárást a vizsgált adatsor eloszlására vonatkozóan. Ez azonban még igen messze van attól, amit valójában el szeretnénk érni, hiszen az előző…

Tovább
Szólj hozzá!

Ha nem normál eloszlás, akkor micsoda? – adatsor eloszlásának azonosítása R-ben (Six Sigma in R)

2021. március 05. 08:00 - glantos70

A különféle paraméteres vizsgálatok esetében előfeltétel az adataink eloszlásának ismerete. Persze, ha olyan szerencsések vagyunk, hogy a vizsgált adatsor normál eloszlású (Ne lógjon ki senki a sorból! - Miért fontos, hogy az adatok normál eloszlásúak-e?), akkor nincs különösebb okunk a fejfájásra.…

Tovább
Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása