Statisztika egyszerűen

Mágikus jelek nélkül...

Senki többet harmadszor? – Újra az egymintás Z-próbáról, most R-kóddal

2021. március 26. 08:00 - glantos70

A múlt heti bejegyzésben (Mi is az a hipotézis vizsgálat) tisztáztuk, hogy miért van szükségünk a feltevésünk indirekt bizonyítására. A következő lépésben azt szeretném bemutatni, hogyan működteti ez az alapelv az egyik legegyszerűbb hipotézis vizsgálatot, az egymintás Z-próbát. Erről a tesztről már volt szó korábban (Z, mint Z-próba… egymintás), a megoldás folyamatát is tárgyaltuk (Számítógépes bowlingozás egymintás Z-próbával). Most azonban a múlt heti bejegyzés szellemében szeretném bemutatni ennek a vizsgálatnak a lényegét.

A probléma erősen hasonlít az előző heti bejegyzésben megfogalmazott kérdéshez:

Egy segéd ad nekünk egy cilindert, amiben rengeteg cetli van és mindegyikre van írva egy szám. Azt nem tudjuk, hogy a cetliken pontosan milyen számok szerepelnek, a segéd csak annyit árul el, hogy mekkora a cetliken szereplő számok átlaga és a szórása. Tényleg csak ennyit tudunk, azt sem tudjuk, hogy a kalapban lévő számoknak milyen az eloszlása. Sem a fejfedőhöz, sem a benne lévő papírdarabokhoz nem nyúlhatunk hozzá.

A segéd ad még nekünk 30 darab olyan papírt is, amelyekről azt állítja, hogy ő húzta ki őket a kalapból. Ezeket a cetliket megfoghatjuk, leolvashatjuk a számokat és számításokat is végezhetünk ezek segítségével.

A feladat az, hogy megállapítsuk, vajon a segéd tényleg a cilinderben lévő sokaságból húzhatta ki a mintaként adott 30 papírdarabot vagy sem.

A kérdés megválaszolása elsőre egyszerűnek tűnhet, de higgyük el, mégsem az. Az, hogy a segéd kivehette a 30 cetlit a kalapból, még nem jelenti azt, hogy tényleg onnan is vette ki, vagyis ez nem egyértelmű bizonyíték. Az viszont az lenne, ha be tudnánk bizonyítani, hogy a segéd nem vehette ki a 30 cetlit a kalapból, vagy legalábbis elenyészően kicsi a valószínűsége annak, hogy ez megtörténhetett.

A feladat fogósnak tűnik, mert egy csomó dolgot nem ismerünk.

  • Nem tudjuk, hogy konkrétan milyen számok vannak a cilinderben lévő papírdarabokon.
  • Nem láttuk, hogy a segéd tényleg a kalapból vette ki a 30 cetlit
  • Nem tudjuk, hogy a segéd igazat mond, vagy hazudik.

A feladat fogósnak tűnik, de aztán a blog szorgalmas olvasóinak esetleg eszébe jut egy réges-régi írás (A nagy dobókocka kísérlet), ahol valami nagyon hasonlót tapasztaltunk, mint a múlt heti cikkben. A sok ezer egyedi dobókocka dobás eredményeinek átlaga 3,5 volt, míg az ebből a sokaságból kivett n-elemű minták átlagai kisebb vagy nagyobb mértékben eltértek ettől a 3,5-től. Amikor viszont rengeteg elegendően nagy elemszámú mintát vettünk ki a dobások sokezres halmazából, akkor ezeknek a mintáknak az átlagait hisztogramon ábrázolva maguk is egy jellegzetes mintázatot rajzoltak ki.

Noha az egyedi dobókocka dobások esetében mind a hat szám körülbelül egyenlő eséllyel jöhetett ki, az átlagok azonban egy haranggörbéhez nagyon hasonló alakzatot vettek fel.

Ezenkívül az is megfigyelhető volt, hogy a mintaátlagok átlaga megegyezett a sokaság átlagával, a mintaátlagok szórása pedig a sokaság szórásának és a mintaszám négyzetgyökének hányadosával.

Szerencsénk van, mert ez a jelenség nemcsak a dobókocka dobások esetében figyelhető meg. Szerencsére ez egy matematikailag is bizonyítható általános szabály, igazából teljesen mindegy, hogy milyen eloszlású a populáció, amelyből mintákat veszünk, a mintaátlagok eloszlása elegendően nagy mintaszám esetén mindig normál eloszlás lesz.

Ez az, amelyet most fel tudunk használni a megoldáshoz. Ugyanis ekkor a sokaság átlaga és szórása ismeretében – függetlenül a sokaságban lévő számok konkrét eloszlásától – mindig meg tudjuk mondani, hogy a sokaságból kivett nagy elemszámú minták átlaga mekkora eséllyel mennyi lesz.

Ez esetben viszont azt is meg tudjuk mondani, hogy a minta átlaga mekkora eséllyel mennyi NEM LEHET, ha a mintát ténylegesen abból a sokaságból vettük ki!

Ezek szerint a feladat egyszerű. Ismerve a cilinderben lévő számok átlagát és szórását, ki tudjuk számolni, hogy milyen tartományban lesznek a kalapból kivett minták átlagai. Ha a kezünkben lévő 30 szám átlaga nem esik bele ebbe a tartományba, akkor előáll az egyértelmű bizonyíték, amelyet keresünk. Jó, de hogyan számoljuk ki ezt a tartományt konkrétan? Ehhez ismét elő kell vennünk egy régebbi blogbejegyzést (Ismerd meg a hibafüggvényt! – A normál eloszlás legfontosabb tulajdonságai). Ebben volt arról szó, hogy a normál eloszlás esetében az átlag körüli ± egyszeres, kétszeres és háromszoros szórástartományban található az elemek 68, 95, illetve 99,73 százaléka.

Ha ismerjük a kalapban lévő számok átlagát és szórását, akkor eszerint kijelenthetjük, hogy a kalapból kivett minták átlagainak 95%-a a kalapban lévő számok átlaga körüli ± kétszeres szórás tartományban van. Ha a sokaság átlagát μ-vel, a sokaság szórását σ-val, a kivett minták elemszámát pedig n-nel jelöljük, akkor ezt a tartományt a következő módon tudjuk meghatározni:

Ezek szerint nincs más dolgunk, mint kiszámítani a kezünkben lévő 30 minta átlagát, illetve a kalapban lévő számok átlagának és szórásának ismeretében kiszámítani a fenti tartományt. Ha a minta átlaga netalán nem lenne benne a fenti tartományban, akkor szerencsénk van, mert kijelenthetjük, hogy 5%-nál kisebb a valószínűsége annak, hogy a kezünkben lévő mintát a segéd a kalapból vette ki, vagyis 100 próbálkozásból kevesebb, mint ötször sikerülne neki ehhez hasonló átlagú mintát kihúzni a kalapból. Szeretném hangsúlyozni, hogy a tankönyvekben nem ez a képlet szerepel, de aki tényleg érti, az nem akad majd ki ezen, mert tudja, hogy a kétféle megközelítés ekvivalens.

Próbáljuk ki a gyakorlatban is, hogyan működik ez a dolog. Az RStudio-ban létrehoztam egy sokaságot, amelynek az a legfontosabb tulajdonsága, hogy minden, csak nem normál eloszlású. Ezt úgy értem el, hogy összekevertem öt normál eloszlású véletlen minta elemeit. Ez így is létrehozható R-ben:

sok1 <- rnorm(200, mean = 10, sd = 2)
sok2 <- rnorm(200, mean = 25, sd = 5)
sok3 <- rnorm(200, mean = 30, sd = 1.5)
sok4 <- rnorm(200, mean = 40, sd = 3)
sok5 <- rnorm(200, mean = 50, sd = 2)

sokasag <- c(sok1, sok2, sok3, sok4, sok5)

A fenti kóddal létrehoztam a ’sok1’ … ’sok5’ vektorokat, amelyeknek az ’rnorm()’ függvény segítségével adtam értéket. Az ’rnorm()’ függvény alkalmazását már bemutattam egy korábbi cikkben (Ha nem normál eloszlás, akkor micsoda? – adatsor eloszlásának azonosítása R-ben), szóval itt most nem húznám ezzel az időt. A lényeg, hogy a végén a ’sokasag’ nevű változóba összemásolom a ’sok1’ … ’sok5’ változók tartalmát, így az öt darab 200 elemből álló vektorból lett egy darab 1000 elemű vektor, amelynek az eloszlását most már titkosszolgálati eszközökkel sem lehet kideríteni. Íme…

gghistogram(sokasag, bins = 32)

Erre biztosan vannak százszor elegánsabb és valószínűleg hatékonyabb kódok is, de nekem most nem az elegancia, hanem az egyszerűség volt a fontosabb. Amennyiben tudsz ennél jobb vagy gyorsabb kódot erre a célra, akkor megköszönöm, ha kommentben megosztod az olvasókkal.

Akkor most a rend kedvéért nézzük meg ennek az 1000 elemű számhalmaznak az átlagát és a szórását. Merthogy annak ellenére, hogy az adatsor eloszlása többé-kevésbé semmire sem emlékeztet, azért neki is van átlaga és szórása, csak ez (még) most nem mond a számunkra semmit.

sokasagAtlag <- mean(sokasag)
sokasagSzoras <- sd(sokasag)
sokasagAtlag
sokasagSzoras

Ezen két számból azonban már ki tudjuk számolni azt a tartományt, amelybe a sokaságból kivett minták átlagait várjuk. Ehhez csak a fentebb leírt képletbe kell behelyettesíteni a sokaság átlagát és szórását. Úgy döntöttem, hogy 100 elemből álló mintákat fogok kivenni a sokaságból. 30-32 elemű minták is elegendőek lennének, de inkább biztosra megyek. A ’mintaAtlagAh’ jelenti a mintaátlagok tartományának várható alsó határát, a ’mintaAtlagFh’ pedig a tartomány felső határát adja meg. Az R-ben nagyon egyszerűen lehet képleteket létrehozni és számolni egyszerű számokkal vagy akár változókkal.

n <- 100
mintaAtlagAh <- sokasagAtlag - 2*sokasagSzoras/sqrt(n)
mintaAtlagFh <- sokasagAtlag + 2*sokasagSzoras/sqrt(n)
mintaAtlagAh
mintaAtlagFh

Ok, akkor most megvan a keresett tartomány, ahová a mintaátlagokat várjuk. Következő lépésként vegyünk ki ebből a sokaságból rengeteg mintát. Ez a kód ez kicsivel bonyolultabb lesz, de nem teljesen érthetetlen. Mindenekelőtt leszögezem, hogy nekem most kizárólag a minták átlagaira lesz szükségem, a mintákra magukra nem, ezért azokat nem is fogom elmenteni.

mintaAtlagok <- vector()

for (i in 1:1024) {
      minta <- sample(sokasag, 100, replace = FALSE)
      atlag <- mean(minta)
      mintaAtlagok <- c(mintaAtlagok, atlag)
      i <- i + 1
}

A minták átlagait a ’mintaAtlagok’ nevű változóba fogom elmenteni. Ezt R-ben nem feltétlenül fontos előre létrehozni, de az átláthatóság kedvéért én most létrehoztam. Ezután a ’for()’ parancs alkalmazásával létrehozok egy ciklust, amely készít 1024 darab mintát (azért 1024-et, mert ennek a négyzetgyöke 32). A for-ciklus számlálója az ’i’ változó, a ciklus addig fog futni, ameddig ’i’ értéke el nem éri az 1024-et. A cikluson belüli parancsokat kapcsos zárójellel jelöljük.

  • A ciklus első sorában a ’sample()’ függvény segítségével kiveszek a ’sokasag’ nevű változóban elmentett 1000-elemű számhalmazból 100 véletlenszerűen kiválasztott számot. A függvény ’replace = FALSE’ paramétere azt mondja, hogy a kivett mintaelemet a függvény ne tegye vissza, azaz legyen ez egy nem visszatevéses mintavétel (mint a lottószám sorsolás).
  • A ciklus második sorában kiszámolom az előzőleg kivett minta átlagát és elmentem az ’atlag’ nevű változóba.
  • A ciklus harmadik sorában az ’atlag’ változó értékét hozzáteszem a ’mintaAtlagok’ tömbhöz.
  • A ciklus negyedik sorában megnövelem ’i’ értékét eggyel.

Végeredményként kaptunk egy 1024 elemből álló vektort (vagy tömböt), amely fel van töltve a sokaságból kivett minták átlagaival. Hogyan néz ki a mintaátlagok hisztogramja?

gghistogram(mintaAtlagok, bins = 32)

Ez egy láthatóan haranggörbére emlékeztető alakzat. A rend kedvéért azért győződjünk meg arról, hogy a mintaátlagok tényleg normál eloszlásúak. Ehhez ne felejtsük el betölteni a ’normtest’ csomagot. Ha esetleg úgy érzed, hogy érdemes a normalitás vizsgálatokkal kapcsolatos tudásodat felfrissíteni, akkor fusd át a 'Ne hanyagold el! - Normalitásvizsgálatok R-ben' című cikket.

library(normtest)

lillie.test(mintaAtlagok)
shapiro.test(mintaAtlagok)
ad.test(mintaAtlagok)

Mivel a ’p-value’ mindhárom esetben nagyobb, mint 0,05, ezért nyugodtan elfogadhatjuk, hogy a teljesen szabálytalan eloszlású sokaságból kivett 100-elemű minták átlagai normál eloszlást követnek. De vajon igaz-e a másik állításom, hogy a mintaátlagok a sokaság tulajdonságai alapján fent kiszámított tartományba esnek? Nézzük meg, mekkora a mintaátlagok legkisebb és legnagyobb eleme.

Ha visszalapozol egy kicsit, akkor látni fogod, hogy a legkisebb mintaátlag KISEBB, mint a sokaság tulajdonságai alapján becsült alsó határérték, illetve a legnagyobb mintaátlag is NAGYOBB, mint a sokaság tulajdonságai alapján becsült felső határérték. Akkor most az egész eddigi magyarázat nem igaz?

De, igaz. Mert ugye azt senki sem mondta, hogy a fenti képlet alkalmazásával azt a tartományt adjuk meg, amin kívül biztosan egyetlen átlag sem fog esni. Azt mondtuk, hogy az átlagok 95%-a fog beleesni ebbe a tartományba! Rendben, – mondod kedves okkal gyanakvó olvasó – akkor ez most igaz? Nézzük meg…

Akkor most a ’mintaAtlagok’ változóban szereplő átlagok közül ki fogom szűrni azokat, amelyek a fent megadott 28,1856 és 33,7325 közé esnek.

mintaAtlagok95 <- mintaAtlagok[mintaAtlagok > 28.1856 & mintaAtlagok < 33.7325]

Ez a sor nagyon trükkös, de megmondom őszintén, nagyon tetszik, hogy egy vektor elemeit úgy is tudom szűrni, hogy a szűrőfeltételt úgy adom meg, mint ahogyan a vektor elemeire szoktunk hivatkozni. Tehát egy vektor elemeire nemcsak sorszámokkal lehet hivatkozni, hanem szűrőfeltételek megadásával is. Ez esetben a mintaAtlagok95 változóba elmentettem a mintaAtlagok vektor azon elemeit, amelyek nagyobbak, mint 28,1856 és kisebbek, mint 33,7325.

Eredményként azt kaptam, hogy a mintaAtlagok95 vektor 987 elemből áll, vagyis az eredeti 1024 átlagból 987 beleesik az előzőleg megbecsült tartományba.

Ez az összes mintaátlag 96,38%-át jelenti. Mivel ez egy kicsivel több is, mint a célul kitűzött 95%, ezért mégiscsak kijelenthetjük, hogy a rendszer működik! A minták átlagai normál eloszlásúak és a sokaság tulajdonságai alapján valóban előre meg lehet mondani, hogy a minták átlagai milyen tartományba fognak esni.

Azonban itt még mindig nem ér véget a történet. Akár véget is érhetne, mert tulajdonképpen megvan az egyértelmű döntési kritérium, amit kerestünk. Érdekes módon azonban a tankönyvekben nemcsak ez a módszer szerepel, hiszen a korábbi cikkeimben én sem ezt az utat választottam, hanem a standardizálást. De akkor miért használjuk a másik módszert is és miért nem csak ezt?

Ez véleményem szerint (merthogy „hivatalos” választ erre még nem találtam) ez azért van, mert a régi időkben, amikor még nem voltak nagy teljesítményű számítógépek, igen nehéz volt egy teljesen általános normál eloszlás esetében kiszámolni egy adott esemény valószínűségét. Az egyetlen standard normál eloszlás esetében viszont a rendelkezésre álltak az előre kiszámolt valószínűségi táblázatok, amelyekből Z értékének ismeretében ki lehetett számolni annak a valószínűségét, hogy egy adott minta átlaga mekkora valószínűséggel vehet fel egy adott értéket. Vagyis ez egy kicsivel több információt ad, mint az általam fentebb ismertetett megbízhatósági tartomány.

Mivel ezt a módszert már leírtam korábban és az erről szóló cikk linkjét is beillesztettem a cikk elején, azért ezt most nem készítem el, inkább arra koncentrálok, hogy hogyan lehet ezt R-ben elvégezni. Szokásosan ehhez sem kell más, mint egy újabb csomag, amelyet most ’BSDA’ néven emlegetnek. A titokzatosnak látszó név a ’Basic Statistics and Data Analysis’ nevet takarja, és Larry J. Kitchens hasonló című könyvének a segédleteként funkcionál. Van a csomagban egy csomó minta adatsor, amikkel játszadozni lehet, de emellett található itt egy-két hasznos függvény is. Ilyen például a ’z.test()’ függvény is, amelyet alkalmazni fogunk. Először is töltsük be a ’BSDA’ könyvtárat.

library(BSDA)

Ezután létre kell hoznunk egy minta adatsort, amelyet vizsgálni fogunk, hogy kivehettük-e a fentebb már létrehozott ’sokasag’ nevű adathalmazból. Először ténylegesen ebből a sokaságból veszek majd ki egy mintát, hogy lássuk, a teszt tényleg azt fogja hozni, hogy a mintát kivehettük ebből a sokaságból.

egyMinta <- sample(sokasag, 100, replace = FALSE)

A kapott mintát a neve begépelésével meg lehet jeleníteni.

 

Most pedig a ’z-test()’ függvény alkalmazásával elvégzem az egymintás Z-próbát.

z.test(egyMinta, mu = sokasagAtlag, sigma.x = sokasagSzoras, alternative = "two.sided", conf.level = 0.95)

A ’z.test()’ függvény első paramétere a minta saját maga, azaz az egyMinta változó. A sokaság általában nem áll a rendelkezésünkre adatsorként, ezért csak a sokaság átlagát (mu = sokasagAtlag) és a szórását (sigma.x = sokasagSzoras) tudjuk megadni. A ’sigma.x’-ben azért van a ’.x’ mert ezzel a függvénnyel kétdimenziós sokaságot is tudunk vizsgálni, csak akkor az y-irányú szórást is meg kell adnunk. az ’alternative = „two-sided” azt jelenti, hogy kétoldali tesztet kérünk, azaz nem tudjuk, hogy a minta kisebb-e vagy nagyobb a sokaság átlagánál. A ’conf.level = 0,95’ pedig azt jelenti, hogy 95%-os megbízhatósági szinten szeretnénk tudni, hogy a mintát a sokaságból vettük ki vagy sem.

Nos, az eredményt a következő módon tudjuk értelmezni. A ’data: egyMinta’ sor egyértelmű, ez arra szolgál, hogy amennyiben több hasonló tesztet is végzünk, akkor azonosítani tudjuk, hogy melyik teszt melyik. A következő sor természetesen a standardizáláskor kiszámított ’z’ próbastatisztika és a p-value értékét tartalmazza. Csak emlékeztetőül:

A p-value jelentésének részletes magyarázata pedig ’A titokzatos P színre lép – Mi az a P-Value?’ című cikkben olvashatod el. A harmadik sorban található a nullhipotézis ellenkezője az alternatív hipotézis, amely ez esetben azt mondja, hogy a sokaság átlaga, amiből ezt a mintát kivettük nem egyenlő 30,95911-el, azaz az általunk megadott sokaságátlaggal (csak ez most nem látszik). Az ötödik sorban található a 95%-os megbízhatósági intervallum alsó és felső értéke. Ezek azok, amelyeket fentebb mintaAtlagokAh és mintaAtlagokFh nevekkel illettem (mivel közben időnként újraszámolgattam dolgokat, tizedes eltérések lehetnek az adatok között. Bocs). A riport végén vannak a mintára vonatkozó becsült értékek (sample estimates). Itt csak a minta átlaga jelenik meg, amely ez esetben 31,13311.

A riport eredménye egyrészt az, hogy a p-value jóval nagyobb, mint 0,05. Másrészt a minta átlaga (31,13311) benne van a 28,41515 és a 33,85106 közötti tartományban. Sajnos szöveges kiértékelést nem kapunk, pedig illendő lenne leírni, hogy a nullhipotézist elfogadjuk, azaz nincs elegendő bizonyítékunk arra, hogy a mintát nem az általunk megadott sokaságból vettük ki.

Összegzés:

Azt hiszem, hogy kimerítő mélységben elemeztem ezt az egyébként nem túl bonyolult módszert. Noha a cikk egészen hosszú lett, reménykedem benne, hogy a magyarázat követhető és így érthető lesz mind a próba, mind pedig a teszt megvalósítása R-ben.

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://statisztikaegyszeruen.blog.hu/api/trackback/id/tr6216395594

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

fordulo_bogyo 2021.03.27. 10:07:33

Jol gondolom, hogy mindez csak akkor igaz, ha a seged veletlenszuen vett ki mintakent cetliket a cilinderbol.
Ha valogathatott, akkor nem lehet eldonteni a kerdest.
süti beállítások módosítása